Ceilana
(Gaspar x Cetra)
klacz, siwa, 2016-04-05
PUREBRED

Hodowca: SK Kurozwęki (PL)
Właściciel: Piotr Kochański
Ród męski: Saklawi I 1886
Linia żeńska: Milordka ~1810

Kariera

kariera wyścigowa


Gaspar Emigrant   Ararat  
Emigrantka  
Gaskonia   Probat  
Gizela  
Cetra   Eldon   Penitent  
Erotyka  
Centra   Eukaliptus  
Castylia  
Ceilana to młoda córka Czempiona Polski – ogiera Gaspar, łączącego w sobie krew epokowego Emigranta – jednego z najlepszych reproduktorów w powojennej historii polskiej hodowli oraz Gaskonii po Probat, niosącej i przekazującej poprawność budowy swojego ojca.
Gaskonia jako jeden z nielicznych koni arabskich w historii zdobyła tytuły Czempionki Polski i Najlepszego Konia Pokazu pomimo sędziwego wieku 19 lat! Gaskonia, mimo że sama urodziła tylko 4 źrebięta była wybitną matką – trzech jej synów zdobyło kilkukrotnie tytuły czempionów (poza Gasparem jeszcze Grafik – m.in. Wiceczempion Europy, Top Ten Czempionatu Świata i Czempion Polski oraz Gaskończyk – pokazywany z sukcesami w Niemczech).
Ceilana ze strony matki reprezentuje linie stadniny koni Kurozwęki – niegdyś państwowej (obecnie w rękach prawowitych, prywatnych właścicieli którzy po powojennej nacjonalizacji wrócili do dawnej, rodowej siedziby), której konie od zawsze święciły duże sukcesy w rajdach długodystansowych. Tak jak i kiedyś, tak i teraz jeźdźcy poszukujący rosłych, poprawnych i dzielnych użytkowo koni kierują swe kroki właśnie do Kurozwęk gdzie urodziła się Ceilana.
W linii żeńskiej jest ona córką Cetry, która na torze biegała równo, plasując się, poza jedną gonitwą, zawsze na płatnych miejscach. Dzielność ma w końcu w rodowodzie po swoim ojcu – Eldonie, szeroko użytym zarówno w hodowli pokazowej jak i wyścigowej z doskonałymi wynikami: wśród jego potomstwa wystarczy wspomnieć choćby Derbistów Espadero i Eliata, także jednego z najdłużej biegających na Służewcu arabów – Dara Duni (107 startów w tym ponad połowa na płatnych miejscach), czy też zwyciężczynię nagród Białki i Gazelli, Mlechy i Sahary – klacz Fiszkę. Półrodzeństwo po kądzieli Ceilany, Cassini i Cerceta bardzo dzielnie spisywały się na torze w czołówkach gonitw drugiej grupy.
Sama Ceilana w 2019 roku, debiutowała na torze wyścigowym 6 razy, 5 razy zajmując miejsca płatne w tym w dwóch gonitwach imiennych – Arry i Piechura.
Obecnie Ceilana, wybitnie piękna, bardzo silna i inteligentna, obdarzona wspaniałym charakterem klacz, uczestniczy w treningu wytrzymałościowym przygotowując się do startów w rajdach długodystansowych. Jest możliwe, że klacz będzie także prezentowana na pokazach w roku 2021.